Titulinis
Kalbu kursai Studijos užsienyje Verslui Kitos paslaugos Apie mus

Kodėl žmonės taip skirtingai supranta tuos pačius dalykus?

Neretai sutinkama situacija, kai žmonės, komunikuodami tarpusavyje, nesupranta vienas kito. Tokios komunikacijos rezultatas – tik sugaištas laikas ir galimi konfliktai. Kyla klausimas, kaip bendrauti, kad žmonės suprastų vieni kitus ir įvyktų darni komunikacija?

Pasidalinkite įrašu

Neretai sutinkama situacija, kai žmonės, komunikuodami tarpusavyje, nesupranta vienas kito. Tokios komunikacijos rezultatas – tik sugaištas laikas ir galimi konfliktai. Kyla klausimas, kaip bendrauti, kad žmonės suprastų vieni kitus ir įvyktų darni komunikacija?

Visų pirma, reikia suvokti, kas yra natūrali komunikacija. Tai tokia komunikacija, kuomet mes galime bendrauti, suvokdami skirtingas tiek savo, tiek pašnekovo prigimtis ir intelektus. Kitaip tariant, bendraudami mes galime suvokti žmonių unikalumą ir skirtingumą. Skirtingi intelektai ir prigimtys formuoja mūsų pasaulėžiūrą, jie yra mūsų tapatybė, jie kuria mus supančio pasaulio matymą ir suvokimą. Pavyzdžiui, žmogus su aukšta administruojančia prigimtimi mėgsta planuoti, susirašyti darbų eigą, susidėlioti veiklą ir mintis į „stalčiukus“. Ir jis tai daro natūraliai.

Tuo tarpu kitas žmogus gali neturėti aukštos administracinės prigimties ir nesuprasti tokio planavimo esmės. Jis gali neturėti dienos plano atmintinės, jo stalas gali atspindėti vadinamą „kūrybinę netvarką“. Šie skirtingi žmonės suvokia realybę pagal savas prigimtis ir intelektus ir mano, kad jų kuriamas ir suvokiamas pasaulis yra natūralus – tai yra toks, koks turi būti. Todėl komunikuojant su kitais, neretai kyla konfliktai dėl skirtingos žmonių pasaulėžiūros.

Kitas pavyzdys: dviems draugams, turintiems aukštas gamtines prigimtis, stovyklauti miške su palapinėmis atrodys puiki idėja. Tačiau trečiam draugui, kuris turi kitokias aukštas prigimtis, ši idėja nebus tokia smagi. Taip pat įsivaizduokime, kad kolegoms reikia išspręsti loginę problemą. Tas, kuris turi aukštą loginę prigimtį, su problema susitvarkys greitai ir ją išspręs. Ir turbūt nesupras, kodėl jo kolega, turėdamas vidutinę loginę prigimtį, nesugeba išspręsti problemos taip greitai kaip jis. Tačiau nereikėtų dėl to graužtis. Tiesiog reikia pastebėti savo potencialą tose veiklose, kurios sekasi geriausiai.

Kai mes pradedame suvokti, kad mūsų pasaulėžiūrą formuoja mūsų prigimtys ir intelektai ir kad ji dėl to skiriasi nuo kitų žmonių, mūsų pasaulėžiūroje atsiranda darna. Ši darna sukuria natūralią komunikaciją tarpasmeniniuose žmonių santykiuose. Tokiu būdu atsiranda suvokimas, kad mes visi esame skirtingi ir kad šis skirtingumas yra normalus dalykas. Žmonės komunikuodami pradeda suvokti ne tik savo pasaulėžiūros prigimtį, bet ir kitų žmonių pasaulėžiūrų skirtumus. Bendraudami su kitais žmonėmis, turime suvokti savo bei kitų žmonių stipriąsias savybes. Tik tokiu būdu įvyksta išsilaisvinimas, kuris panaikina konflikto priežastis. Atsiranda suvokimas apie kiekvieno žmogaus skirtingą unikalumą. Kai mes pradedame keistis patys – tai yra pradedame suvokti savo unikalumą bei atrasti skirtingą unikalumą kituose žmonėse – visa mus supanti aplinka taip pat keičiasi. Vykstanti natūrali komunikacija išvengia konfliktų bei vyksta darniai.

Tad svarbiausias patarimas, siekiantiems darnios komunikacijos, yra pradėti nuo savęs – tai yra suvokimo, kuo aš esu unikalus, kokios yra mano stipriosios savybės ir kad visi mane supantys žmonės yra unikalūs.

Registruokitės naujienlaiškiui

Gaukite naujienas apie mūsų produktus, pasiūlymus ir renginius.

Daugiau straipsnių

Karjeros centras

PLANAS

Tikslas be plano yra tik paprasta svajonė. //Antuanas de Sent Egziuperi

„Švietimo iniciatyva Lietuvai: sąmoningas jaunas žmogus“

Visi norime įkvepiančių mokytojų, rūpestingų gydytojų, besišypsančių kasininkių ir greitai dirbančių kelininkų. Norime, kad mūsų vaikai būtų sėkmingi karjeroje, o jaunimas nori „gero“ darbo. Tikime, kad šie norai gali būti įgyvendinti, sąmoningai pasirinkus karjerą.